Kto chce, kto chce samemu farbować buty? Żeby odnowić, żeby zmienić zupełnie ich look, dopasować do ulubionej sukienki albo po prostu poeksperymentować i zobaczyć, jakie to jest fajne i jak szybko zacznie Wam w szafie brakować butów, które można by było w ten sposób upiększyć?!

Bazując na swoich dotychczasowych doświadczeniach i spostrzeżeniach w odpowiedzi na Wasze pytania, postanowiłam przygotować  poradnik farbowana skóry licowej. Nie jestem profesjonalistką, zatem będą to rady dla osób takich jak ja - amatorów, hobbystów - które chciałyby zacząć przygodę z farbowaniem skór w zaciszu swojego domu. 

 Zaczynamy!



1. Czy można samemu przemalować, przefarbować buty?


Oczywiście, czytaj dalej :-)

2. Oceń rodzaj skóry

Jedno z moich pierwszych farbowań przeprowadziłam na mężowych butach trekkingowych (używanych jako zimowe). Byłam pewna, że to skóra licowa o ładnym połyku i gładkiej powierzchni, zatem kupiłam farbę do skór licowych. W trakcie farbowania okazało się, że był to nubuk olejowany, czyli rodzaj skóry najczęściej wykorzystywany do produkcji skórzanych butów trekkingowych. Nie udało mi się usunąć całej warstwy olejowej, farba krzywo pokryła buty, które w jednym miejscu teraz są błyszczące (tu, gdzie został olej), w innych matowe. Niestety - te buty były jak pierwszy naleśnik, który się nie udaje ;-)

Jak rozpoznać nubuk olejowany, który często wygląda jak gładka skóra licowa? Jeśli się go zarysuje, na powierzchni zostają płytkie, białe rysy.

Ze skórami licowymi natomiast często jest tak, że producent pokrywa je cienką, ale szczelną warstwą silikonu, który nadaje skórze ładny połysk, aksamitną gładkość i uodparnia ją na warunki atmosferyczne, usztywnia. Niestety w przypadku uszlachetnionych w taki sposób wyrobów największy problem sprawia usunięcie wierzchniego wykończenia takiego buta (czyli mówiąc wprost: silikonu i warstwy koloru na skórze). Silikon tak dobrze stapia się z cholewką, że trzeba go często usunąć mechanicznie, bo rozpuszczalnik preparatu zmywającego wykończenie skór może sobie sobie nie poradzić. 

Dlaczego ważne jest właściwe ocenienie rodzaju skóry? Ponieważ nie każdy preparat (farba) jest uniwersalny do wszystkich rodzajów skór. Większość zatem nada się albo do skór licowych, albo do nubuku, albo do zamszu (czytamy opisy producentów przy farbach).

3. Co można pomalować farbą do skór licowych?

Wszystko to, co wykonane jest ze skóry licowej i czemu chcemy odświeżyć wgląd albo nadać nowe życie. Możliwości jest wiele. Można pomalować skórzane:
  • buty
  • torebki
  • portfele i portmonetki
  • paski
  • skórzan
  • ubrania
  • tapicerki
  • mebl
  • paski od zegarka

4. Czy można pomalować buty lub torebkę na każdy kolor?

Tak, skórę licową najpierw pozbawia się wykończenia i kiedy już odsłonimy "gołą" skórę (przeważnie  jest jasna, beżowo-szara), pozwoli się ona pomalować na każdy kolor - jest niczym płótno dla malarza ;-)


5. Jakie farby do malowania skóry kupić i gdzie?

Jak wyżej - farby dobieramy do rodzaju skóry i preferencji. Ja farby zawsze kupuję przez internet w sklepie Multirenowacja (klik), gdzie wybór jest bardzo duży a obsługa sklepowa bardzo pomocna.  Dobre farby do skór kupić można też na Allegro czy Ebay.
Ja dotychczas z sukcesami farbowałam skóry farbami Angelus i Tarrago.

6. Czy buty (torebkę) można od razu malować?

Nie można. Najpierw trzeba skórę:
  • wyczyścić (czasem umyć - ale nie przemoczyć!)
  • odtłuścić
  • usunąć wykończenie
a wszystko po to, żeby otworzyć pory skóry. Tylko wtedy farba równomiernie wniknie w skórę i ją pokryje, nie będzie się wykruszać czy łuszczyć.Woski i inne substancje pokrywające "sklepową" galanterię uniemożliwią równomierne wchłanianie farby.

7. Co jest potrzebne do farbowania skór?

  • preparat zmywający wykończenie skór
  • farba
  • pędzel/gąbeczka 
  • gąbka z szorstką stroną do usuwania wykończenia skóry (jeśli jest konieczna)
  • foliowe rękawiczki (ja nie używam, ćwiczę precyzję ;-))
  • taśma klejąca (żeby zabezpieczyć podeszwę i elementy, których nie chcemy farbować)
  • preparat wykańczający zwiększający trwałość - lakier (nie musi być błyszczący!)

8. Czym zmyć wykończenie skór? Czym usunąć stary kolor skóry, starą warstwę farby?

Przygotowanie skóry do farbowania jest nawet ważniejsze od samego malowania. Niezbędny jest preparat zmywający wykończenie obuwia/torebki/tapicerki. I tu podzieliłabym je (ale jest to moja opinia) wg intensywności działania jak poniżej:
  • łagodnie działające - używam ich, jeśli skóra jest jasna, nie jest "uszlachetniona" silikonem, olejem, nadrukami itp. Wtedy wystarczy obuwie czy torebkę przemyć, odtłuścić i osuszyć. Wystarczy użyć do tego mydła do skór, np. firmy Avel albo Saphir. Ja używam tego drugiego.
  • o średniej mocy - czyli coś konkretniejszego niż mydło, ale jeszcze nie hardcorowe, np. Conditioner lub Preparer z firmy Tarrago lub Renomat z firmy Saphir. Preparatów tych użyjemy, kiedy samo mydło to za mało i z tymi preparatami właśnie używam szorstkiej strony gąbki - pocieram małymi, kolistymi ruchami, żeby zedrzeć poprzednią farbę z obuwia.
  • mocne - Brudny Harry dziedziny usuwania wykończeń skór. Mocny i bezlitosny ;-) czyli ceniony przez profesjonalistów Decapant firmy Saphir. Tego gagatka muszę kupić przy następnym zamówieniu. Typowy rozpuszczalnik do farb obuwniczych.

9. Jak malować, farbować buty (torebkę)?

Farbujemy/malujemy buty gąbeczką lub pędzelkiem (często są dołączone do opakowania farby). Ja myślę jednak, że warto kupić odpowiedniej szerokości pędzel syntetyczny z płasko ściętym włosiem. Zapewni wysoką jakość i równomierność pokrycia. Pamiętamy o zabezpieczeniu spodów buta, okuć i wszystkich elementów, których nie chcemy malować. Nada się do tego taśma klejąca (zwykła lub papierowa). Pamiętamy też o sprawdzeniu koloru na niewidocznej części buta czy torebki (czyli gdzieś od wewnętrznej strony albo na dole obcasa).
Kluczowa sprawa: nakładamy cienką warstwę! To nie Nutella na chrupiącej bułce, żeby dawać grubo ;-) Lepiej dwie-trzy cienkie warstwy, niż jedna gruba, która zaraz się odkruszy.

10. Jak długo schnie farba?

O wszystkim informuje producent na opakowaniu. Wg. producenta trzeba odczekać przeważnie kilka godzin do doby przed kolejną warstwą lub użytkowaniem. W praktyce farba schnie kilka godzin (ja i tak czekam jeden dzień, żeby farba się utrwaliła).

10. Czy można mieszać ze sobą różne farby do skór?
Tak, ale tylko farby tego samego producenta i tego samego typu (np. farbę akrylową producenta X z farbą akrylową producenta X). Inaczej farby mogą się nie połączyć, łuszczyć albo nie wyschnąć jak należy. Nie ma co ryzykować.

12. Co zrobić z butami czy torebką po pomalowaniu? Czy można je od razu nosić?

 Można:
  • wykończyć specjalnym preparatem - jeśli na skórę położyliśmy optymalną liczbę warstw to możemy ją wykończyć w celu nadania trwałości farbie. Jeśli malowaliśmy farbą akrylową, to można użyć lakieru wykończeniowego Angelus, nadającego wykończenie matowe, naturalne, połyskujące, satynowe lub satynowy połysk. 
  • zostawić tak, jak jest - niektóre farby po wyschnięciu są odpowiednio utrwalone. Jeśli rezygnujemy wykańczającego preparatu (aczkolwiek znacznie zwiększa on trwałość farby i warto go nałożyć) to buty należy "zapastować" jak buty ze sklepu, używając dobrej pasty czy kremu koloryzującego, np. Saphir Creme Pommadier czy Tarrago Shoe Cream. Osobiście nie lubię tradycyjnych past jak np. Kiwi czy Coccine, bo one jedynie zaklejają wierzch buta, nie dają odżywienia, nie wydobywają blasku skóry, nie pielęgnują jej. Dobre kremy do obuwia zawierają składniki pochodzenia naturalnego (np. wosk pszczeli) i pielęgnują skórę, odżywiają, zmiękczają. Pilnuję składów kosmetyków i żywności (nie ortodoksyjnie) i to samo robię w odniesieniu do past do butów. 

13. Zadrapania na butach - czy można coś z tym zrobić?

To jest już zagadnienie bardziej z dziedziny pielęgnacji, ale być może chcecie pomalować buty, które mają rysy i inne drobne uszkodzenia. W takiej sytuacji farbujemy jak wyżej a ubytki wypełniamy odpowiednimi preparatami. Uszkodzenia skóry wypełni krem do renowacji, tzw. płynna skóra lub specjalna szpachla do skór. Ja używałam z powodzeniem Saphir Renovating Cream (krem do renowacji). Krem wypełnia ubytki i wygładza powierzchnię. Stosujemy go już po pomalowaniu skóry. Kolorów jest mnóstwo, a można też je pomieszać i dopasować idealnie.


Mam nadzieję, że w zasadniczych punktach wyczerpałam temat, jeśli coś jeszcze mogę Wam podpowiedzieć, to piszcie proszę śmiało w komentarzach, dopiszemy do listy! :-)


3 komentarze:

  1. Czy mozna pomalowac nubuk preparation wysokopolyskowym akrylowym do skory I otrzymac efect polysku ? Nie lubie zamszu ani nubuku chcialabym zeby mialo to efekt licowej skory,kolor szarawp bialy,pomocy dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są farby do nubuku (do nubuku i zamszu), np. Angelus Suede Dye & Dressing, ale ona nie daje efektu połysku. Nubukowe buty mogą być "błyszczące" jeśli są fabrycznie olejowane (ma wtedy powierzchnię przypominającą skórę licową).

      Usuń
  2. Mam torebkę, która była ręcznie artystycznie malowana. Widać pociągnięcia pędzla. Jest dla.mnie zbyt jaskrawa, chciałabym ją przynajmniej lekko przemalować. Powierznia jest w dotyku raczej miękka, delikatna. Nie wydaje mi się żeby była szczególnie zabezpieczona, a nie chciałabym jej zniszczyć. Czy jeśli na wierzchu jest sama farba, to mogę malować na niej kolejną warstwę? Bałabym się całkiem zmyć to co jest pod spodem.

    OdpowiedzUsuń